Czy da się schudnąć w miesiąc?


schudnąć w miesiącNa forach, portalach społecznościowych czy nawet w telewizji pada pytanie - jak schudnąć? Czy da się schudnąć w miesiąc? Nic dziwnego - zawsze jest odpowiednia okazja do tego aby zrzucić zbędne kilogramy - ślub w rodzinie, własny ślub, chrzciny, urodziny, wakacje, święta, impreza integracyjna w pracy czy nawet spotkanie przyjaciółek z dawnych lat. Czy zatem da się schudnąć w miesiąc 5, 6,10 kilogramów? Jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę?

Lustereczko - powiedz przecie....

Jak wiadomo, przeważnie mamy złe lub przynajmniej niezbyt pochlebne zdanie o własnej sylwetce. Nie pasuje nam zbyt duża pupa, zbyt mała pupa, krótkie nogi, za długie nogi, duży brzuszek, oponka, odstające łopatki... wymieniać można w nieskończoność. Warto jednak zauważyć, iż przeważnie nie pasuje nam to co my mamy, a nie mają tego inni (przyjaciółka lub największy wróg). Idąc na siłownię, zapisując się na basen lub wybierając treningi indywidualne z trenerem, najczęściej chcemy dane części ciała przeistoczyć tak aby wreszcie po latach udręki z nimi związanej były idealne.

Realia a wyobrażenia - klucz do sukcesu czy porażki?

Oczywiście usługodawcy, czy to na siłowni, sali fitness lub basenie, produkt swój chcą sprzedać i często zapewniają o efektach wręcz niesamowitych po miesiącu, po dwóch miesiącach itd. Nie każdy jednak trener powie prawdę swemu klientowi w twarz - to czy schudniemy zależy nie tylko od naszej determinacji, zawartości portfela czy hektolitrów wylanego potu na siłowni. Efekty treningowe zależą w dużej mierze od naszych predyspozycji genetycznych. Przez nieuświadomienie tego aspektu rzeszom klientów, są oni często nieusatysfakcjonowani z efektów ćwiczeń i zaprzestają dalszych starań o wymarzoną sylwetkę, której osiągnięcie jest czasami niezwykle ciężkie.

Tutaj pragnę tylko podkreślić, iż  tylko bardzo duży portfel z bardzo dużą zawartością złotych kart kredytowych może jeszcze zdziałać cuda - wystarczy tylko spojrzeć na gwiazdy Hollywood i innych znanych artystów (Beyonce, Madonna, Brad Pitt, David Beckham) dla których żadna suma pieniędzy nie odstraszy przed odzyskaniem idealnej sylwetki.

Jeśli jednak jesteś zwykłym Kowalskim, Kowalską lub nie masz zamiaru po prostu wydawać majątku na zabiegi liftingujące, odchudzające całe ciało, musisz liczyć się z jednym - uzyskanie wymarzonej sylwetki nie zawsze jest możliwe. To czy mamy okrąglejszą pupę lub brzuszek nie zależy tylko i wyłącznie od naszej diety czy ilości ruchu (choć ma to spore znaczenie!) ale również od naszych genów i metabolizmu energetycznego.

Czy da się zatem schudnąć w miesiąc?

Dobrze, wróćmy więc do najważniejszego tematu dzisiejszego dnia - czy da się schudnąć w miesiąc? Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Jak najbardziej możemy schudnąć w 30 dni. Ile jednak i z jakiej części ciała zrzucimy najwięcej tłuszczyku - to pozostanie już indywidualną materią dla każdego z nas. Zanim więc zabierzemy się do intensywnych ćwiczeń i racjonalnego odchudzania pamiętajmy, iż nie zawsze efekty naszej ciężkiej pracy mogą iść w parze z naszymi wyobrażeniami o efektach!

Ile można schudnąć w miesiąc?

Do tej pory dietetycy i trenerzy zalecają aby tygodniowo chudnąć około 1 kg. Mówi się, iż jest to fizjologiczna utrata masy zapewniająca utrzymanie homeostazy w organizmie i brak efektów ubocznych jak efekt jo-jo czy wilczy głód. Jeśli jednak musisz zrzucić więcej niż 4 kilogramy w miesiąc doradza się ograniczenie kaloryczności codziennych posiłków (w zależności od wieku, rodzaju wykonywanej pracy i płci) od 1200 - 2200 kalorii i regularne ćwiczenia fizyczne.

Przyjmuje się, iż kobieta w wieku około 20 lat prowadząca siedzący tryb życia potrzebuje około 1900 kcal, natomiast mężczyzna w tym samym wieku i takim samym trybie życia potrzebuje ich aż 2300 (wartości mocno uśrednione). Jeśli zatem chcemy schudnąć w miesiąc, musimy przyjmować mniej kalorii dziennie niż podają ogólnodostępne kalkulatory kalorii oraz zaserwować sobie codzienną dawkę ruchu na pułapie tlenowym (pływanie rekreacyjne, szybki marsz, ćwiczenia na siłowni na sprzęcie typu cardio). Czas takich treningów powinien się wahać między 30 a 60 minutami, w zależności od intensywności, rodzaju podjętych ćwiczeń i naszej kondycji.

Fat secret, czyli kalkulator kalorii zawsze pod ręką

Jak jeszcze można szybko schudnąć i spalić tłuszcz? Ciekawym produktem jest aplikacja Fat secret, którą możemy zainstalować na swoim telefonie. Obliczy nam indywidualne, dokładne zapotrzebowanie kaloryczne, a także to ile powinniśmy jeść aby schudnąć w miesiąc żądaną przez nas ilość kilogramów. Aplikacja została przetestowana przez mojego ochotnika płci męskiej i w ciągu 3 miesięcy zrzucił on aż 11 kilogramów. Oczywiście wymaga to wpisywania wszystkiego co się zje oraz każdej dawki ruchu, ale uważam że jak na darmową aplikację na naszym smartfonie nie można narzekać! Na pewno pomoże ona nam schudnąć w miesiąc lub ułatwi utrzymanie naszej obecnej sylwetki.

Ćwiczenia na spalanie - jak schudnąć w miesiąc!

Polecam następujące filmiki dzięki którym możesz schudnąć w miesiąc. Każdy powinien znaleźć w nich coś dla siebie aby szybko i skutecznie schudnąć w 30 dni.