Ile się tyje po rzuceniu palenia?


Każdy chce rzucić, ale mało kto potrafi. Jedni nie mogą bo lubią, inni nie mogą, bo wszyscy w koło palą, inni po prostu obawiają się przyrostu masy ciała po rzuceniu palenia. Czy to jest prawda? Czy faktycznie zawsze się tyje po rzuceniu palenia?

Czy faktycznie tyjemy od rzucenia palenia?

Reguły, jak to zwykle bywa, nie ma. Jedni zaraz porzuceniu palenia tyją na potęgę, inni skrupulatnie dbają aby nie zamienić nałogu palenia na nałóg jedzenia. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Francji po przebadaniu paru tysięcy ochotników, którzy rzucili palenie wyjęli średnią ilość kilogramów, które nam przybędą w wyniku rzucenia tego okropnego nałogu jakim jest palenie papierosów.

Średnia ta nie była powalająca i wynosiła mniej niż 5 kilogramów. Największy przyrost masy ciał odnotowano w pierwszych 3 miesiącach od rzucenia palenia. Wtedy też należy najbardziej uważać na to co i ile się je, aby zdrowy nawyk rzucenia palenia nie został zastąpiony niezdrowym nawykiem objadania.

Warto jednak pamiętać, że jeśli nie zwiększymy podaży przyjmowanych przez nas pokarmów nie ma siły żebyśmy przytyli. Najczęściej jest to tylko i wyłącznie nasza nieudana wymówka na dodatkowe kilogramy. Podobnie jest w przypadku zajścia w ciążę czy konieczności leżenia w łóżku przez wiele tygodni po złamaniu nogi. Jemy bo chcemy i lubimy, nie dlatego, że musimy! I z tego trzeba na samym początku zdać sobie sprawę. Przestańmy więc obwiniać wszystko i wszystkich w koło za pełniejsze kształty...jedynymi winnymi jesteśmy my sami....trudne do zniesienia? Ale prawdziwe.

I jak tu nie palić?

Jak zatem nie szukać wymówki do tycia tylko do zadbania o siebie po rzuceniu palenia? Przede wszystkim trzeba nagrodzić siebie za ważny krok w życiu i ruszyć śmiało dalej w kierunku ścieżki zdrowia. Ponieważ nasz umysł i ciało będzie się tytoniu i nikotyny domagało, należy go solidnie od tego odciągnąć - rzucić się w wir porządków domowych, pracy, nauki, zapisać się na fitness, siłownię, czy do klubu biegacza.

Dzięki dodatkowym bodźcom i zaabsorbowaniu naszego ciała i umysłu łatwiej nam będzie palenie rzucić. Warto również unikać innych palaczy jak ognia, szczególnie na początku. Dlatego najtrudniej będzie tym, których rodzice, partnerzy, bliscy przyjaciele palą. Może nasza postawa wzbudzi w nich zazdrość i podziw i dołączą do nas?

Jak nie przytyć po rzuceniu palenia?

Oto parę rad, dzięki którym nie przytyjesz po rzuceniu palenia. Przede wszystkim uświadom sobie, że ty i tylko ty chcesz rzucić palenie. Po drugie wiedz, że rzucanie palenia to żadna wymówka do tycia lub kara! Brak nikotyny nie wywołuje żadnych zmian w ustroju, które to spowalniają przemianę materii czy odkładanie się tkanki tłuszczowej ponad normę. Tyjemy od tego ile i jak jemy.

Po trzecie, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym i zapytaj czy możesz stosować czy to plastry lub drażetki typu Niquitin lub ich zamienniki. Warto także mieć ze sobą parę zdrowych, niskokalorycznych przekąsek takich jak warzywa, owoce, miętówki, żelki, lizaki, chrupki kukurydziane, wodę, które w razie kryzysu podbudują naszą wolę.

Rzucenie palenia to samo zdrowie!

Nasz zespół trzyma za was kciuki i wierzy, że znajdziecie się w tej grupie, która przytyła poniżej 5 kilogramów. Pamiętajcie! Największy przyrost masy wystąpił u badanych w pierwszych trzech miesiącach, więc zwłaszcza wtedy trzymajcie swój apetyt na wodzy! Potem już będzie tylko z górki! I pomyśleć tylko, co będziecie mogli sobie kupić za te zaoszczędzone pieniądze, które stracilibyście na kupnie papierosów...

 

Zostaw komentarz