Ćwiczenia na rozciąganie


Ćwiczenia na rozciąganie. Zapoznaj się z kolejnymi ćwiczeniami na rozciąganie. Które mięśnie rozciągać w zależności od uprawianych sportów? Czemu służy rozciąganie? Czy Ty również powinnaś/powinieneś pomyśleć o rozciąganiu po treningu? A może przed? Przekonaj się już dzisiaj!

 Rozciąganie jest ważne?

Rozciąganie ważne jest zarówno w trakcie, jak i na koniec, po skończonym treningu. Dzięki wstępnemu rozciąganiu, zaraz po rozgrzewce, zapewniamy sobie mocne, elastyczne i mniej podatne na urazy mięśnie, stawy, więzadła. Dodatkowo, rozciąganie mięśni zapewnia lepszy dowóz krwi, a wraz z nią substancji odżywczych i tlenu oraz sprawne usuwanie produktów materii z mięśni!

Rozciąganie to nie tylko zło konieczne!

Dzięki rozciąganiu, stretchingowi po treningu, zapewniamy sobie zwiększanie lub utrzymywanie już istniejącego zakresu ruchu. Zmniejszamy również bolesność potreningową (zauważyłam, że prawidłowe rozciąganie po ćwiczeniach powoduje, że bóle potreningowe są dużo mniejsze). Dodatkowo, stretching, czyli "mądre rozciąganie" wywołuje rozluźnienie mięśni, dzięki czemu zjawisko takie jak sztywność mięśni będzie nam obce!

Co trzeba rozciągać?

Oczywiście, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej - kajakarstwa, łyżwiarstwa, zapasów, biegania, pływania, skakania, strzelania powinniśmy rozciągać wszystkie najważniejsze partie mięśniowe. Tylko w ten sposób zachowamy prawidłową postawę ciała, a także uchronimy się od problemu nierównowagi mięśniowej. Brak równowagi mięśniowej jest spowodowany przykurczami różnych partii mięśniowych przy równoczesnym osłabieniu i wydłużeniu ich antagonistów. Na przykład skrócenie mięśni pleców przy równoczesnym rozciągnięciu mięśni brzucha (częste zjawisko u kobiet w ciąży i u mężczyzn z otyłością brzuszną). Dzięki odpowiednio poprowadzonym ćwiczeniom rozciągającym, ten problem może nas oczywiście ominąć!

Prawidłowe rozciąganie powinno być połączone ze wzmacnianiem mięśni osłabionych. Tylko tak w pełni i długotrwale zapewnimy sobie poprawna postawę ciała, brak kontuzji i uśmiech na twarzy!

Rozciąganie na ekranie

Oto proponowane sposoby na to jak szybko, skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić ćwiczenia rozciągające. Zapoznaj się z tematyką i rozpocznij swoją przygodę z rozciąganiem, stretchingiem!

Podobne artykuły

Ćwiczenia rozciągające
Zostaw komentarz

Poprzedni artykuł:

Następny artykuł: