Rozejście się mięśni brzucha – ćwiczenia


Czy jesteś w ciąży, urodziłaś dziecko lub cierpisz na znaczną otyłość? Czy dostrzegasz po środku brzucha, w linii pępka sporą szparę, która jeśli napniesz mięśnie brzucha uwypukla się? Możliwe że doszło u Ciebie do rozstępu mięśni brzucha. Czy są skuteczne ćwiczenia na rozejście się mięśni brzucha? Poznaj ćwiczenia i sposoby na rozstęp, czyli rozejście się mięśnia prostego brzucha.

 Przypadłość częsta i zaniedbywana

Często w czasie ciąży lub po porodzie dochodzi do rozejścia się mięśni brzucha. O jakie dokładnie mięśnie chodzi? Chodzi o mięsień prosty brzucha, który znajduje się w rozcięgnach mięśnia poprzecznego brzucha, mięśnia skośnego wewnętrznego brzucha oraz mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha. Te trzy mięśnie tworzą swoistą blaszkę, pochewkę z przodu, z tyłu i z boku mięśnia prostego brzucha, dzięki której mięsień ten jest dobrze chroniony i podzielony na 6 lub 8 części (dla tego mięsień prosty brzucha często jest określany kaloryferem, sześciopakiem lub ośmiopakiem).

W przypadku ciągłego, postępującego rozciągania mięśnia prostego brzucha, pochewka otaczająca mięsień prosty brzucha może nie wytrzymać naprężenia i powoli ulec rozchodzeniu się na boki wraz z mięśniami. Zaznacza się to szczególnie w linii pępka, od pępka po mostek. Rozcięgna tworzące pochewkę mięśnia prostego brzucha w linii pępka nazwano kresą białą. To właśnie jej rozejście powoduje powstanie rozstępu mięśnia prostego brzucha, nazywanym powszechnie rozejściem się mięśni brzucha.

Test na rozejście mięśnia prostego brzucha.

Oto prosty test, dzięki któremu możemy stwierdzić czy doszło u nas do rozstępu, czyli rozejścia się mięśni brzucha po ciąży i nie tylko. Połóż się wygodnie na plecach, ugnij nogi w kolanach i biodrach. Połóż ręce w linii środkowej ciała na wysokości kresy białej (linea alba), która przebiega od spojenia łonowego aż do wyrostka mieczykowatego mostka. Powoli i delikatnie unieś głowę tak, aby wyczuć napięcie mięśni brzucha.

Teraz sprawdź czy przypadkiem, w czasie napięcia tego mięśnia, kresa biała "nie rozchodzi się na boki", nie poszerza się i nie tworzy wypukłości w linii środkowej ciała, w której możesz zagłębić swoje palce. Teraz sprawdź czy rozejście mięśni brzucha dotyczy też Ciebie!

Oto wyniki testu jakie możesz uzyskać. Jeśli szpara w czasie uniesienia tułowia leżąc tyłem poszerza się i możesz wszerz zmieścić w niej 2 palce, jest to stan normalny i częsty po porodzie i najprawdopodobniej po ciąży samoistnie mięsień prosty brzucha wróci po paru tygodniach do stanu sprzed ciąży. Jeśli wypukłość, szpara ma szerokość na 2,5 palca należy, po konsultacji z lekarzem, rozpocząć ćwiczenia zespajające mięsień prosty brzucha. Jeśli rozstęp brzucha ma szerokość na 4 lub więcej palców, najprawdopodobniej czeka Cię zabieg operacyjny, dzięki któremu można skorygować rozejście się mięśnia brzucha. Nie jest to jednak regułą, ponieważ czasami nawet takie rozejścia da się skorygować poprzez odpowiednie ćwiczenia po ciąży.

Oto film instruktażowy o tym jak przetestować czy mamy dotyczy nas problem rozejścia się mięśni brzucha, czy też nie!

Oto skuteczne ćwiczenia na rozejście się mięśni brzucha. Oglądaj filmy z ćwiczeniami i wykonuj je powoli, po parę powtórzeń w ciągu dnia po ciąży. Jeśli rozejście nie jest duże - masz szparę nie szerszą niż na 3 palce i będziesz wykonywać ćwiczenia na rozejście się mięśni brzucha regularnie - dwa razy dziennie, po 20 powtórzeń, możesz spokojnie cieszyć się pięknym brzuszkiem już po paru tygodniach!

Oto przykładowe filmy z ćwiczeniami na rozejście się mięśni brzucha. Ćwicz razem z nami, wybierz swoje ulubione ćwiczenia i wróć do formy sprzed ciąży!

 

Artykuły, któe mogą Cię zainteresować

Rozstęp mięsnia prostego brzucha w ciąży i po ciąży - ćwiczenia

Ćwiczenia na bóle kręgosłupa

Czy objadanie się w ciąży powoduje otyłość u Twojego dziecka?

Czy w ciąży warto ćwiczyć?

Czy popijać jedzenie?

Zostaw komentarz