Czy trzeba zdrowo się odżywiać?


Wellbeing. Czy trzeba zdrowo się odżywiać? Czy nasza codzienna dieta wpływa w jakikolwiek sposób na nasze samopoczucie, życie, zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną? Przekonaj się dlaczego warto nie tylko zdrowo się odżywiać, ale również czynnie uprawiać sport!

Dobrobyt i otyłość

Społeczeństwo się bogaci. Społeczeństwo się starzeje. Społeczeństwo tyje. Społeczeństwo coraz częściej choruje. Ma problemy z sercem, cukrzycą i tym podobnymi chorobami. Społeczeństwo zaczyna poważnie zastanawiać się nad swoim wyglądem i zdrowiem. W tym momencie do walki z otyłością i chorobami cywilizacyjnymi wkraczają trenerzy personalni, dietetycy, lekarze i tym podobne osobistości.

Dopiero prawdziwa pandemia otyłości szerząca się na całym świecie dała wszystkim do zrozumienia, że jest źle. Bardzo źle. W przeciągu niespełna 30 lat, kiedy na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej słodkości, łakoci i kolorowych napoi, a społeczeństwo zaczęło mieć na to fundusze, zaczęło być źle.

Jak pokazują statystyki, ilość dzieci i dorosłych, którzy mają problem z nadwagą, otyłością i otyłością olbrzymią jest coraz więcej. Praktycznie co roku kolejne osoby, czasem nieświadomie, pobijają rekord bycia najcięższym człowiekiem na świecie. Coraz częściej spotykamy się z osobami młodymi cierpiącymi na choroby serca, na cukrzycę czy zwyrodnienie stawów. Dlaczego? Proponuję, w celu dogłębnego zrozumienia tematu, przeprowadzić drobny eksperyment.

Dlaczego choroby cywilizacyjne?

W tym celu przygotujcie dwie fiolki i jeden większy zbiorniczek oraz mieszadełko. Do pierwszej fiolki proszę nalać ogólnoustrojowe lenistwo, 8 godzin pracy za biurkiem, 3 godziny siedzenia przed komputerem lub telewizorem oraz sobotnie imieniny cioci. W fiolce numer dwa powinno znaleźć się wysokokaloryczne śniadanie, hektolitry kawy/herbaty z cukrem i mleczkiem, soki, napoje energetyczne, szybkie przekąski, schabowego z pure, biały chleb z dodatkami oraz ciasto z imienin cioci. Zawartość fiolek wlać do większego pojemnika i wymieszać. Do smaku doprawić alkoholem i papierosami. Cóż z tego nam wyszło? Jedna wielka choroba cywilizacyjna.

Niestety, większość z nas żyje w ten sposób i nie widzi co w tym właściwie złego. Hmm, nic w tym złego, pod warunkiem, że nie chcemy dożyć emerytury. W przeciwnym razie zalecam totalną zmianę w odżywianiu. Ale nie tylko.

Połącz sport z racjonalną dietą

Jak dowiodły długoletnie badania na całym świecie, tylko połączenie ćwiczeń fizycznych z racjonalną dietą i odpowiednia dawką wypoczynku może być swoistą zieloną kartą do długiego, zdrowego, szczęśliwego życia. Uważasz, ze tylko odpowiednia dawka ruchu uchroni Cię przed wyżej wymienionymi chorobami? Pragnę w ty momencie przytoczyć przykład osoby, która uważała, że sam ruch, czasami nawet w nadmiarze może być skuteczną prewencją chorób cywilizacyjnych.

Jim Fixx i szkoda nie do naprawienia

Jim Fixx na początku lat 70' był typowym Amerykaninem. Miał znaczną nadwagę, palił 2 paczki papierosów dziennie i nic a nic się nie ruszał. Po ukończeniu 35 lat, obawiając się, że spotka go los jego ojca, który zmarł w młodym wieku na zawał serca, postanowił zmienić swoje życie. Wziął sobie do serca radę dr Thomasa Basslera, który uważał, że każdy niepalący człowiek, który jest w stanie przebiec maraton w czasie krótszym niż 4 godziny nie umrze na zawał serca. Rzucił więc palenie i zaczął biegać. Diety postanowi nie zmieniać. Dalej więc stołował się w fast foodach i przydrożnych barach.

Pomimo wielu uwag i próśb ze strony lekarzy i dietetyków, którzy nakłaniali go także do zmiany sposobu odżywiania, Jim Fixx dalej uważał, że tylko bieganie i rzucenie papierosów uchroni go przed zawałem serca. Dalej zatem jadł śmieciowe jedzenie, popijał to colą i kawą. Po paru latach brania udziału w wielu maratonach wydał książkę "The complete book of running", w której promował swój styl życia. Dzięki swojej przemianie schudł 30 kilo, jego mięśnie od biegania stały się mocne i wytrzymałe, a on czuł się jak młody bóg.

Książka "The complete book of running" okazała się bestsellerem. Rzesze Amerykanów zaczęło wierzyć w to, że sam sport, szczególnie bieganie, zagwarantuje im schudnięcie, utratę wagi i uzyskanie zgrabnej smukłej sylwetki. Czar jednak prysł. Jim Fixx zmarł na zawał serca. W wieku 52 lat, w czasie swojego biegu po zdrowie i wieczne życie, w okolicach Vermontu serce Jimiego Fixxa przestało bić. Autopsja potwierdziła najgorsze. Jim Fixx cierpiał na niewydolność serca i ciężką arteriosklerozę. Ponad 70% tętnic było zablokowanych przez złogi tłuszczu. Jim Fixx zmarł na rozległy zawał serca. Lekarze zaczęli bić na alarm, kabarety miały dobry temat na skecze, a książka odeszła do lamusa.

Szlachetne zdrowie...

Podsumowując, poważnie zastanawiasz się nad swoim dotychczasowym stylem życia i chcesz go zmienić? Pomyśl o tym, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu. Jeśli natomiast chcesz nie tylko schudnąć, ale również czuć się zdrowo, nastaw się również na zmianę nawyków żywieniowych na lepsze. Obecnie, coraz więcej osób przekonuje się do diety ograniczającej produkty pochodzenia zwierzęcego (nabiał, jaja, mięso, podroby) oraz produkty wysokoprzetworzone. Postaw więc na warzywa, owoce, oliwę z oliwek i ciesz się życiem i młodością przez wieczność!

Podobne artykuły

Jak szybko schudnąć? cz.2
Jak szybko schudnąć cz.1
Jak zacząć biegać?
Bieganie, a odchudzanie

 

Zostaw komentarz