Buty minimalistyczne – moda czy wygoda?


Czy warto kupić buty minimalistyczne? Co to są buty minimalistyczne? Na czym polega ich specyfika? Porównaj ceny butów minimalistycznych i wybierz idealne buty dla siebie. Biegaj naturalnie i minimalistycznie.

Buty minimalistyczne cechują się cienką podeszwą, minimalną amortyzacją i jednocześnie skuteczną ochroną stopy przed czynnikami zewnętrznymi. Można kupić je w wersji tradycyjnej, bezpalczastej lub jako buty pięciopalczaste, czyli fivefingers, które stworzyła firma Vibram. Buty minimalistyczne mogą być zapinane na rzepy, sznurowane lub wsuwane - wybór zależy od Twoich upodobań.

O co chodzi w butach minimalistycznych?

Co takiego ważnego jest w obuwiu minimalistycznym? Dzięki braku jakiejkolwiek amortyzacji mięśnie naszych nóg i całego ciała muszą ciężej pracować, aby amortyzować uderzenia naszych stóp o podłoże. Wbrew pozorom, jest to dla nas dobre. Dzięki braku jakiejkolwiek amortyzacji naturalnie przestawiamy się z biegania od pięty na bieganie od śródstopia, przodostopia. Takie bieganie sprzyja wzmocnieniu łuków poprzecznych i podłużnych stopy. Dodatkowo wzmocnieniu ulegają mięśnie łydek oraz ścięgno Achillesa, które pełni funkcję swoistej sprężyny w czasie biegania, chodzenia.

Dla kogo stworzono buty minimalistyczne?

W brew pozorom, obuwie minimalistyczne nie jest przeznaczone wyłącznie dla biegaczy. Obuwie minimalistyczne zostało stworzone z myślą o osobach kochających bieganie, marsze, wspinaczkę czy chociażby trekking i chcących naturalnie wspierać pracę naszego organizmu, naszych mięśni. Buty przy minimalnej ingerencji w nasze odruchy, reakcje, odczucia, jednocześnie skutecznie chronią stopy przed zranieniem, wilgocią i uszkodzeniem. Są to więc idealne buty dla tych, którzy nie lubiąc ryzykować, chcą czuć jak najwięcej! Jednym z propagatorów obuwia minimalistycznego i biegania naturalnego jest Danny Abshire.

Cena butów minimalistycznych nie należy do najniższych

Wśród firm produkujących buty minimalistyczne, należy wymienić firmę Vibram, promującą buty pięciopalczaste, czyli fivefingers. W swojej ofercie proponuje między innymi buty Vibram Sprint, Vibram Jaya, czy Vibram Kso. Cena takiego obuwia nie należy do najniższych. Buty Sprint kosztują około 400 złotych, Kso i Jaya to koszt rzędu 440 złotych. Ciekawą propozycją są również buty Vibram Fresca, których cena oscyluje w granicach 440 złotych.

Firma Inov 8 proponuje w swojej ofercie buty inov-8 evoskin za cenę 230 złotych. Są one jednak tak cienkie, że zaleca się je tylko do treningów na bieżni mechanicznej i do sportów wodnych. Wśród droższych modeli butów minimalistycznych, służących między innymi do biegania naturalnego, wyróżnić można buty inov-8 trailroc za cenę 500 złotych. Inną ciekawą propozycją są buty skrajnie minimalistyczne, ważące 200 gramów - buty inov-8 Bare-X 200. Buty Bare-X 200 kosztują również 500 złotych.

Dla porównania, tańszym rozwiązaniem będą buty minimalistyczne Marki Kalenji - Kalenij Eliofeet. Cena butów wynosi około 160 złotych.

Nike wyszło na przeciw treningom naturalnym i stworzyło, obuwie pseudo minimalistyczne - posiadające niewielką amortyzację, podwyższenie. Są nimi buty Nike Free Run kosztujące przeszło 370 złotych.

Ciekawym produktem minimalistycznym są buty warte 400 złotych - buty New Balance MT10GY. Są ultralekkie, nie posiadają żadnych amortyzacji i mają wściekły, niebieski kolor.

Wypróbuj obuwia minimalistycznego na własnej skórze!

Jak sami widzicie, buty minimalistyczne, chociaż pozbawione wszelkich kosztownych technologii, choć ważące przeważnie poniżej 300 gramów, nie należą do najtańszych. Podsumowując, cena takich butów, służących do wspinaczki, biegania, chodzenia oscyluje między 160 złotych (wyjątek w regule) wzwyż. Cena wzwyż nie ma większych ograniczeń, ponieważ co rusz wychodzą nowe, droższe, przekraczające cenę 600 złotych za parę modele. Wybierz buty minimalistyczne, podejmij się treningów naturalnych i przekonaj się jak szybko Twoje nogi staną się mocne i odporne na kontuzje!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Buty minimalistyczne i naturalne bieganie - opinie

Buty pięciopalczaste do biegania, czyli fivefingers

Swiss protection socks, czyli skarpetki nowej generacji

Dieta biurowa, czyli dieta dla zapracowanych

Zostaw komentarz