Callanetics


Callanetics to obszerny zasób ćwiczeń stworzonych na podstawie wieloletnich treningów baletnicy, Callan Pinckney. Dzięki tym ćwiczeniom, sama ich twórczyni mogła wstać z wózka inwalidzkiego i uciec sprzed skalpela, który niechybnie jej groził.

Krótka biografia Callan

Sama Callan nie miała życia ani łatwego, ani przyjemnego (chociaż pochodziła z bogatej i dobrze usytuowanej rodziny). Urodziła się w 1940 roku w USA z poważnymi wadami w narządzie ruchu - skoliozą, nogami o nierównej długości, skierowanymi do wewnątrz, nieprawidłowo zbudowaną miednicą.  W latach 60-tych wyemigrowała z Ameryki i przez 10 lat tułała się po całym świecie. Była w Afryce, Azji, Europie, zajmując się najróżniejszymi rzeczami- od sprzedawania orzechów w Tokio, po naukę  angielskiego chińskich dzieci. Niestety, z powodu wieloletnich wędrówek, życia często na skraju ubóstwa, nie dbania o swoje zdrowie powróciła do Ameryki na wózku inwalidzkim.

Jak skutecznie obronić się przed operacją

Żaden z lekarzy nie wierzył, by kiedykolwiek mogła ponownie  chodzić, biegać. Nie poddając się i wierząc w niesamowitą moc ćwiczeń fizycznych, postanowiła, zanim zdecyduje się na operację, spróbować zniwelować bóle kręgosłupa i kolan  poprzez trening fizyczny. Co najlepsze, udało jej się! Ból zniknął, i co więcej Callan uzyskała figurę modelki, aktorki.

Od Callan do Callanetics

Wszyscy znajomi prosili ją, by ich również nauczyła tych "magicznych sztuczek" na idealna figurę, mocne mięśnie i zdrowe stawy. Zaczęła przyjmować coraz to większą ilość klientów,  pacjentów. Metodę, która Callan i jej klientelę doprowadziła do idealnej figury, nazwała na cześć swojego imienia - Callanetics. Wreszcie, w latach 80' zdecydowała się na nagranie własnego filmu video i napisanie książki o ćwiczeniach Callanetics pod tytułem "Ten Years Younger In Ten Hours" . Następnie wydała wiele innych filmów i książek instruktażowych. Ćwiczenia te cieszyły się ogromną popularnością i były hitem, numerem jeden na rynku w latach 80-tych i 90-tych.

Na czym polegają ćwiczenia Callanetics?

Callanetics to połączenie ćwiczeń zaczerpniętych z jogi i baletu.  Ćwiczenia Callanetics polegają na wykonywaniu  specyficznych, a zarazem niezwykle bezpiecznych ruchów. Mimo dużej różnorodności ćwiczeń stosowanych w tej metodzie, mają one wspólny mianownik - ruchy w każdym ćwiczeniu cechują się niedużą amplitudą, zakresem ruchu (są to tzw. krótkie spięcia), ćwiczenia są wykonywane w tempie spokojnym, nie ma ruchów rwanych, szybkich. Co więcej, niezwykle ważną rolę w każdym ćwiczeniu odgrywa poprawne oddychanie. Dzięki małemu zakresowi ruchów w czasie każdego z ćwiczeń, ruch może być bezbolesny, ponadto może odżywiać stawy i wzmacniać mięśnie. Dzięki poprawnemu oddychaniu nasze ciało może być przez cały czas ćwiczeń dotlenione. Są również ćwiczenia na płaski brzuch! Kto może ćwiczyć Callanetics? KAŻDY kto ma na to ochotę. Nieważne ile ma lat i w jak ciężkim stanie fizycznym się znajduje. Treningu wg zasad Callanetics jest bezpieczny i efektywny.

Film z ćwiczeniami Callanetics

Poniżej znajduje się jeden z fragmentów filmu, który podbił serca Fitnessek - tych młodszych jak i tych starszych. Bynajmniej nie litrami potów, które z siebie musiały wylewać w czasie treningu Callanetics ale dzięki skuteczności, jakie te ćwiczenia przynosiły. Mocne, odporne na urazy stawy, wydłużone, wzmocnione mięśnie, prosta postawa, szczupła i zgrabna sylwetka. W skład ćwiczeń Callan wchodzą również ćwiczenia na płaski brzuch. Osoby, które zdecydowały się na trening wg zasad Callanetics zapewniają, iż dzięki tym treningom schudły, mogły spalić tłuszcz. Tak więc, moi drodzy chudnięcie i dobre samopoczucie gwarantowane!

A oto strona z "długometrażowymi" filmami dotyczącymi Callanetics. Co prawda, nie jest to polska strona, a film jest w wersji angielskojęzycznej. Na szczęście, autorka na tyle dobrze pokazuje ćwiczenia, iż nie trzeba specjalnie tekstu mówionego tłumaczyć.

http://video.yandex.ru/users/ekzark/view/242/

 

4 komentarze add one

 1. Czekolada says:

  Mam callanetics DVD. Prosze o kontakt na maila chocolate75@gazeta.pl

 2. tess says:

  mam film DVD z filmem z Callan Pinckney, z pollską lektorką.

  chocolate75@gazeta.pl

 3. Bernard Kuhne says:

  Ten wpis wydaje sie byc super, bede odwiedzal tego bloga

Zostaw komentarz