CrossCore czy CrossFit – czym się różnią?


CrossCore niewątpliwie kojarzy się z treningiem Cross Fit, CrossFit jednak niekoniecznie ma z nim dużo wspólnego - oprócz hektolitrów wylewanego potu w czasie treningów i rzeszy wiernych fanów te dwie nazwy kryją za sobą znacznie odmienne sposoby na super sylwetkę. Zdecyduj która forma treningu jest lepsza dla ciebie!

CrossCore - godny następca TRX

CrossCore to nic innego jak znacznie ulepszona wersja TRX - systemu specjalnych taśm dzięki którym bez problemu, w każdym miejscu ( w pracy, szkole, parku, lesie, domu, fitness klubie... ) możemy rzeźbić naszą sylwetkę, tracić zbędne kalorię, palić tłuszcz, poprawić kondycję, zwiększać wydolność organizmu....jak zwał - tak zwał - chodzi po prostu o efektywne ćwiczenia dla każdego.

Zgodnie z opisem producenta, CrossCore to rotacyjny system treningowy, który wykorzystuje wagę naszego ciała, system lin, uchwytów oraz progresję i regresję trudności ćwiczeń za pomocą systemu rotacji.

Dzięki zjawisku rotacji w czasie ćwiczeń, aktywizujemy nie tylko mięśnie powierzchniowe(prosty brzucha, czworogłowy uda, biceps itp.), ale również mięśnie głębokie (poprzeczny brzucha, najdłuższy grzbietu), które ciężko aktywować podczas zwykłego treningu na siłowni. Dzięki CrossCore możemy trenować wszędzie, we wszystkich pozycjach jakie tylko przyjdą nam na myśl!

Dlaczego uważa się, iż CrossCore jest lepszy od TRX? Ponieważ CrossCore dodaje ruch obrotowy do wszystkich ulubionych ćwiczeń z wykorzystaniem masy ciała co wymusza na naszym organizmie większą pracę w czasie ćwiczeń i w efekcie zwiększa efektywność treningu.

CrossCore w zasięgu ręki!

Oto przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem systemu lin CrossCore. Zapoznaj się z treningiem w innym wymiarze.

Oto porównanie dwóch taśm - TRX i CrossCore - czym się różnią i jak na obydwóch sprzętach się trenuje.

 


 

CrossFit, czyli idealny trening dla żądnych rywalizacji

Cross Fit to katorżniczy, cechujący się systematycznością, ciągłością, rywalizacją i współzawodnictwem trening. Grupa ćwiczących spotyka się w terenie, salach gimnastycznych czy siłowni w celach towarzyskich, treningowych i przede wszystkim w celu konkurowania z współćwiczącym. Dzięki takiej polityce treningowej efekty ćwiczeń są niezwykle szybkie, wymierne i zadowalające.

W Treningu Crossfit unika się pracy z maszynami takimi jak cykloergometry, bieżnie, atlasy, stepy. Trenerzy skupiają się raczej na ćwiczeniach z przyborami, które dodatkowo nie stabilizują pozycji i utrudniają życie oraz ćwiczenia trenującym ;). Spośród sprzętów stosowanych w czasie treningów CrossFit warto wymienić maczugi indyjskie, ViPR, bosu, trampoliny, worki bułgarskie, piłki medyczne, drążki, kettlebells, dumbbells, sztangi, taśmy, tubingi, gymstick, piłki do koszykówki, siatkówki, rakiety tenisowe, koła gimnastyczne, a nawet koła samochodów!

Ćwiczenia dedykowane są raczej osobom młodym, silnym, które lubią rywalizację i mają potężnego ducha walki. Ze względu na wzrastające zainteresowanie CrossFit, szczególnie na zachodzie, zaczęto stosować dodatkowe podziały uczestników ze względu na wiek, płeć, poziom zaawansowania. Nie jest to jednak regułą.


Różnica między CrossCore a CrossFit wyraźna i jasna

Dzięki powyższym wyjaśnieniom na pewno różnica między tymi podobnie brzmiącymi nazwami jest jasna.

Jeśli jesteś typem samotnika, lub często podróżujesz, nie masz czasu a regularne, grupowe treningi lub nie lubisz rywalizacji taśmy CrossCore na pewno Cię zadowolą. Jeśli z kolei kochasz współzawodnictwo, jesteś duszą towarzystwa i przy okazji lubisz porządny i nietopowy trening - ćwiczenia CrossFit w pobliskiej siłowni powinny być Twoją największą przyjemnością w ciągu całego tygodnia.