Czy jeść przed i po treningu?


Co jeść przed treningiem? Co jeść po ćwiczeniach? Czy trenować na czczo, czy może lepiej skusić się na jedzenie przed treningiem? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule!

Jeśli chcesz trenować, stracić na wadze i równocześnie oszczędzić jakże cenną tkankę mięśniową, która odpowiedzialna jest za podwyższenie podstawowej przemiany materii powinnaś odłożyć między bajki mit o tym, że nie należy jeść przed i po treningu. Wręcz przeciwnie, w celu osiągnięcia idealnej figury musisz jeść przed i po treningu. W przeciwnym razie ćwiczenia, trening okażą się mało efektywne (nie jesz - nie masz siły). Będziesz trenować bez entuzjazmu, energii, a co najgorsze, w czasie ćwiczeń będziesz spalać głównie tkankę mięśniową!

Co jeść przed treningiem

Trzy, cztery godziny przed treningiem można jeść praktycznie wszystko. Należy wystrzegać się tylko bardzo ciężkostrawnych, tłustych dań. Dlaczego? W przypadku jedzenia tłustego, ciężkiego posiłku krew odpływa w znacznej części do narządów zajmujących się trawieniem jedzonka - wątroby, trzustki, żołądka, jelit. Niewiele więc krwi trafia do mózgu, mięśni - ćwiczy nam się ciężej, gorzej, jesteśmy ospali, ociężali. Co gorsza, może przydarzyć się kolka. (Co powoduje dokładnie kolkę, jej konsekwencje oraz jak jej zapobiegać? Jeśli chcesz się dowiedzieć kliknij tutaj)

Uważaj również na ilość zjadanego pożywienia - pamiętaj tutaj o umiarze. Jeśli chodzi o napoje, zrezygnuj z alkoholu i napojów wyskokowych. Powodują one odwodnienie organizmu, często kołatanie serca, a nasz żołądek jest podrażniony przez zawarte w nich substancje drażniące.

Inaczej wygląda sprawa do dwóch godzin przed treningiem. Zdecyduj się na przekąski zawierające jak najmniej tłuszczu. Natomiast stosunek węglowodanów do białka powinien wynosić 3:1. Na pewno nie polecam nic wysoko przetworzonego (cheeseburgery, frytki, chipsy, słodycze, białe pieczywo). Zapomnij również o ciężkich potrawach.

Oto co  jeść przed treningiem:

 • bany,
 • ciemny chleb z plasterkiem szynki i pomidorem,
 • batoniki muesli,
 • makaron, najlepiej razowy z dżemem lub białym serem posypanym cukrem.

Z napojów polecam ciepłą wodę z cytryną i miodem, wodę niegazowaną, herbatki ziołowe.

Czy należy jeść przed treningiem gdy odczuwasz głód, a cały dzień nie było czasu na obiad? Koniecznie! Kup batonika, banana, zjedz i dopiero wtedy bierz się za ćwiczenia!

Co jeść po ćwiczeniach, treningu

Często osoby uważają, iż aby schudnąć, spalić tłuszcz, powinny już nic nie jeść po treningu. Nic bardziej mylnego. W celu regeneracji mięśni i uniknięcia wahaniom glukozy we krwi należy zjeść posiłek po treningu.

Najczęściej, do godziny po treningu głód nie jest odczuwany, z powodu obecnej jeszcze we krwi glukozy. Jest to spowodowane treningiem i spadkiem poziomu insuliny we krwi przy równoczesnym wzroście hormonów odpowiedzialnych za przetrwanie organizmu w trakcie wysiłku. Jednak po pewnym czasie, gdy gospodarka hormonalna wróci do stanu sprzed ćwiczenia, zaczniemy odczuwać głód. I to z czasem coraz większy. Może dopaść nas wilczy głód, w czasie którego najpewniej zjemy dużo za dużo.

Dlatego radzę, zamiast zmuszać się do nie jedzenia i głodowania, do godziny po treningu zjedz posiłek. Tym razem możemy, w celu regeneracji naszych mięśni pójść bardziej w kierunku produktów białkowych. Nie musisz również już tak restrykcyjnie unikać produktów tłustych, ponieważ mięśnie do regeneracji i pracy w spoczynku potrzebują tłuszczu.

Co możesz jeść po treningu:

 • ryby, ryby i jeszcze raz ryby. W celu lepszego ich przyswajania, wybierz te w oleju roślinnym,
 • pierś z kurczaka nie panierowana, smażona na minimalnej ilości oleju z oliwek,
 • sałatka warzywna z dodatkiem oliwy i słonecznika,
 • jagnięcina z piekarnika z kminkiem i odrobiną soli,
 • jajecznica na szynce i cebuli,
 • produkty sojowe,
 • muesli z jogurtem lub mlekiem.

Dzięki takiemu postępowaniu zapobiegniemy przed i po ćwiczeniach, treningu wahaniom glukozy we krwi, a co najważniejsze nasze mięśnie i my będziemy mieć siłę i chęć do ćwiczeń! Jeśli chcesz schudnąć a nie wiesz jak, przeczytaj artykuł jak szybko schudnąć!

Zostaw komentarz