Piłka do ćwiczeń, czyli stara, dobra fitness ball


Inne nazwy piłki do ćwiczeń: Swiss ball, fit ball, fitness ball, gym ball, pilates ball, yoga ball, body ball, stability ball... i wiele, wiele innych. Jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi piłkami?

Czym się różni piłka od.....piłki

Przede wszystkim cena, cena, jeszcze raz cena oraz cena a także kolory, marka, jakość wykonania, twardość, materiał (np. piłka eko, nie-eko, hypoalergiczna itd), wielkość. Piłkę tą można kupić w cenie od 30 złotych do 160 zł a nawet drożej. Jej waga to około 1 kilograma.

Stara, dobra swiss ball

Dlaczego stara? Ano dla tego, że początek jej użytkowania i idei datuje się na lata 60-te ubiegłego stulecia. Dzięki komu? Ano dzięki szwajcarskim rehabilitantom. Dlaczego Swiss ball? Jest to skrót od angielskiej nazwy tego państwa - Switzerland - swoistej kolebki piłki do ćwiczeń.

W latach 80-tych, piłka do ćwiczeń zachwyciła swoją prostotą i wszechstronnością pod względem użytkowania Amerykanów, a Amerykanie, jak to Amerykanie, rozsławili ją na cały świat.

Czy rzeczywiście ta piłka jest taka niesamowita?

Moim zdaniem tak. Pomocna jest zarówno w ćwiczeniach wolnych (czyli bez obciążenia zewnętrznego) jak i treningach izometrycznych, siłowych, koordynacyjnych, równoważnych, ćwiczeniach cardio. Pozwala schudnąć, osiągnąć idealną sylwetkę.

De facto, posiadając taką piłkę w domu, goście, ci młodsi jak i ci starsi, zawsze połaszczą się o chwilę zabawy na piłce, a Ty - na niezły ubaw.

Na czym polega fenomen piłki do ćwiczeń

Największym fenomenem tej piłki jest to, iż przy jej pomocy możesz ćwiczyć nie dość, że praktycznie wszystkie mięśnie ciała to jednocześnie w czasie ćwiczeń cały czas Twój organizm musi panować nad stabilizacją całego ciała - mięśnie okołostawowe, zapewniające stabilizacje stawów mogą się wzmacniać, a my dzięki temu możemy cieszyć się mocnymi, odpornymi na urazy stawami!

O czym warto pamiętać

Oczywiście, zanim przystąpimy do ćwiczeń na fitness ball należy odpowiednio przygotować się praktycznie i teoretycznie. Aby nie wyrządzić sobie krzywdy. Dlatego polecam na początku udać się do sprawdzonych fitness klubów, zasięgnąć porad u specjalistów i odbyć parę treningów praktycznych z piłką do ćwiczeń, zanim zdecydujemy się na wykonywanie ćwiczeń samodzielnie w domu.

Zostaw komentarz

Poprzedni artykuł:

Następny artykuł: