Tony Horton i P90X – założenia treningowe


Tony Horton i P90X, P90X2 - dowiedz się jak ćwiczyć by osiągnąć wymarzone rezultaty. Ćwiczenia P90X i P90X2 są stworzone w celu poprawienia kondycji, wytrzymałości, siły i zdrowia. Przekonaj się jakie 2 założenia treningowe są teraz najważniejsze!

Powstanie P90X datuje się na rok 2004, które zrobiło ogromna furorę w Stanach Zjednoczonych i cieszy się do dzisiaj ogromnym popytem wśród mieszkańców nie tylko USA, ale również Europy. Po wielkim sukcesie P90X, Tony Horton stworzył kolejne filmy instruktażowe: Power 90 Master Series, P90X Plus, Ten minute Trainer oraz P90X2, P90X One on One. P90X One on One popularnie nazywane jest po prostu One on One.

Co zawiera zestaw P90X?

Kupując zestaw P90X otrzymujesz 12 płytowy zestaw do ćwiczeń. Oto tytuły tych płyt przetłumaczone na język polski:

 • Klatka piersiowa i plecy
 • Ćwiczenia pilometryczne
 • Ramiona i barki
 • Joga X
 • Nogi i plecy
 • Kenpo X
 • X stretch
 • Synergia środka
 • Klatka piersiowa, braki i triceps
 • Plecy i biceps
 • Ćwiczenia kario X
 • ćwiczenia brzuch

Oprócz tego, w zestawie otrzymasz trzyfazowy program odżywiania, który zmodyfikuje Twój sposób żywienia oraz poradnik jak zmotywować się do ćwiczeń, jak je zorganizować i na co należy zwracać uwagę w czasie ich wykonywania. Zamówić go możesz na amerykańskiej stornie P90X, którego twarzą jest oczywiście Tony Horton. Najważniejszym założeniem treningowym tego swoistego bestsellera na rynku fitness, było zlikwidowanie i i niedopuszczenie do efektu plateau.

Bez efektu plateau

Dzięki różnorodności ćwiczeń, jaką serwuje nam Tony Horton, możemy zapomnieć o tak nielubianym przez sportowców profesjonalistów i amatorów efekcie plateau. W sporcie efekt plateau to nic innego jak brak postępów treningowych, pomimo dalszego treningu. Efekt plateau jest spowodowany nudnymi, monotonnymi, ciągle powtarzającymi się ćwiczeniami, zarówno pod względem objętościowym (np. trenujemy cały czas 2 razy w tygodniu, po 30 minut i wykonujemy cały czas tyle samo serii z taką samą ilością powtórzeń w każdej serii) jak i pod względem intensywności treningu.

Tony Horton, dzięki odpowiednio zmieniającym się sesjom treningowym (joga, kardio, ćwiczenia na brzuch, ręce, kenpo, ćwiczenia pliometryczne...) nie pozwala ani nam, ani naszym mięśniom spocząć na laurach, ani tym bardziej narzekać na monotonię i nudy. Przekonaj się na własnej skórze, że ćwiczenia, które ciągle nas zaskakują, są najefektywniejszymi ćwiczeniami pod słońcem. Podsumowując, efekt plateau już nie będzie naszym zmartwieniem.

Post-activation Potentiation (PAP)

W 2 części P90X, czyliP90X2 było wprowadzenie w treningi zjawiska PAP. Zjawisko PAP, czyli post-activation potentiation, zostało wykorzystane do opracowania większej części treningów w P90X2. Dzięki współpracy z trenerami personalnymi, lekarzami, fizjologami, Tony Horton wykorzystał zjawisko PAP do zmaksymalizowania efektów treningowych. Na czym polega PAP? Dzięki wstępnemu zmęczeniu włókien mięśniowych poprzez silne skurcze mięśni na początku treningu (parę pompek z maksymalnym obciążeniem, squaty z maksymalnym obciążeniem itp.), możemy spodziewać się przyrostu siły, mocy w czasie wykonywania dalszych ćwiczeń.

Dzięki tym dwóm ważnym założeniom - niedopuszczania do efektu plateau oraz wykorzystania zjawiska wstępnego zmęczenia mięśni, dzięki czemu rośnie ich potencjał treningowy (post-activation potentiation), możemy liczyć nie tylko na świetną zabawę w czasie ćwiczeń. Tony Horton zapewnia, że ćwiczenia z P90X sprawią, że schudniesz, przemodelujesz swoje ciało i odzyskasz chęci do aktywnego, zdrowego trybu życia. Ciesz się więc zgrabną sylwetką, świetną kondycją przez długie lata!

To może Cię zainteresować, czyli podobne artykuły

Tony Horton P90X
Tony Horton one on one
Zostaw komentarz

Poprzedni artykuł:

Następny artykuł: