Głóg nie należy do bardzo popularnych roślin w Polsce, mimo że jest obecny prawie wszędzie – to taki paradoks. Jednak trzeba poczytać o właściwościach tej rośliny i zastanowić się nad jej stosowaniem. Należy do rodziny różowatych, jest w Polsce obecna od wieków. Wspaniały głóg to podstawa zdrowego życia oraz zdrowego odżywiania. Trzeba o niej pamiętać, nie lekceważy jej i nie zapominać o jej cennych właściwościach.
Głóg właściwości
Głóg chroni serce oraz obniża ciśnienie krwi, co jest ważne dla osób zmagających się z tym stanem. Można go stosować w uzupełnieniu z tradycyjnymi lekami. Uspokaja, koi nadmierną pobudliwość. Do produkcji leków i parafarmaceutyków wykorzystuje się kwiaty oraz owoce głogu. W Polce rośnie w parkach, lasach, na skwerach. Jest popularny z uwagi na występowanie. Przeciętny Polak jednak nie zawsze ma świadomość jak ważna i wartościowa jest ta roślina. Poza tym leczy zawroty i bóle głowy, co wynika z faktu, że dotlenia mózg. To doskonały lek prosto z naturalnej apteki. Można produkować na jego bazie nalewki domowym sposobem. W jego składzie są witaminy A, B, C. Warto o tym pamiętać, bo bez witamin ludzki organizm istnieć nie może. Owoce głogu nie nadają się do jedzenia, ale w aptekach można spotkać wiele preparatów z głogiem i magnezem. Ten duet doskonale działa ze sobą. Preparatów z głogiem nie powinny brać osoby z bardzo niskim ciśnieniem oraz kobiety w ciąży i matki karmiące. Preparaty zawierające głóg można spożywać przez długi czas, nie odnotowano ich skutków ubocznych do tej pory. Owoc ten ma sporo błonnika, dlatego doskonale wspiera pracę układu trawiennego, co jest dodatkowym bonusem. Głóg jest tani, herbatka z głogu kosztuje kilka złotych i można ją kupić w sklepach ekologicznych i zielarskich, nieraz bywa w dobrych sklepach spożywczych. Najlepiej kupić susz do zaparzania, a nie głów w formie herbaty w saszetkach.
Herbata z głogu
Herbata z głogu to doskonały napój na zimę. Ma działanie przeciwzapalne. Doskonale wspiera układ odpornościowy. Jest to potwierdzone specjalistycznymi badaniami. Taka herbata rozgrzewa, koi stres, dobrze działa na serce. Doskonałe działanie głogu, jego kwiatów i owoców, zauważa się dopiero po dłuższym czasie, po miesiącu czy dwóch. I to regularnego, codziennego stosowania. Warto wydać pieniądze na herbatę z głogu, można też sporządzić ją samodzielnie, zalewając kwiaty głogu wodą oraz gotując je. Tylko głóg trzeba mieć z dobrego źródła, tam, gdzie nie ma zanieczyszczeń. Najlepiej z miejsc oddalonych od ruchliwych ulic oraz centralnych części miast.
Herbata z głogu pomaga na nadciśnienie, nerwicę, choroby wieku podeszłego, stres, bezsenność, nerwobóle, infekcje dróg moczowych. Jest to doskonały lek, który kosztuje grosze, a leczy doskonale. Zachęcamy do leczenia się głogiem, który jest doskonały, pomaga leczyć schorzenia i sprawdza się w różnych przypadkach. Owoce głogu zbiera się jesienią, suszy się je i można z nich przyrządzać smaczny napar, nie tylko z kwiatów tej rośliny. Co ciekawe niektórzy przyrządzają z głogu nalewki, konfitury i dżemy.
Dodaj komentarz