Zakwasy to znane zjawisko – każdy człowiek czasami na nie cierpi. Pojawiają się po wytężonym wysiłku. Nazywane są zespołem opóźnionego bólu mięśniowego. Nie są trwałe, mijają, ale bywają dość dokuczliwe, ponieważ utrudniają lub nawet uniemożliwiają poruszanie się oraz codzienne funkcjonowanie, dają duży dyskomfort.
Można sobie z nimi radzić takimi oto sposobami:
- Pływaniem na basenie;
- Rozgrzaniem w saunie;
- Kąpielą z olejkami trwającą około pół godziny;
- Naprzemienne oblewanie się ciepłą oraz zimną wodą przynosi ulgę w sytuacji, gdy mamy zakwasy;
- Masaż profesjonalny albo wykonany przez bliską osobę, delikatny, ale trwający pół godziny;
- Odpowiednia dieta łącząca proteiny oraz witaminę C;
- Foliowe torebki z żelem chłodzącym można przykładać na miejsca cierpiące na zakwasy.
Sposobów jest kilka, można je łączyć, aby poczuć się lepiej i nie męczyć się z powodu zakwasów.
Co to są zakwasy i skąd się biorą?
Zakwasy to efekt intensywnego uprawiania sportów. Najczęściej cierpią na nie osoby, które niewiele się ruszają, aż nagle zaczną uprawiać intensywny sport. Jest to efekt dużego wysiłku przeprowadzonego bez przygotowania do niego.
Gdy mamy zakwasy to nie wolno pić piwa, wódki czy innego alkoholu, ponieważ nie pomoże to, a jeszcze nasili niepożądane objawy. Nie jest to dobry pomysł. Lepiej stosować metody skuteczne i zwalczać zakwasy niż je podtrzymywać. Zakwasy to też mikrourazy tkanek. Nie mijają po dniu czy dwóch, lecz utrzymują się przez 5-7 dni. Jest to stan uciążliwy, ale możliwy do złagodzenia.
Domowe sposoby na zakwasy
Domowymi sposobami dobrze zwalcza się zakwasy. Można stosować gorącą kąpiel z olejkami eterycznymi, można stosować chłodne okłady, wystarczy wilgotny ręcznik włożyć na chwilę do lodówki, a następnie przyłożyć go do bolesnego miejsca. Smarowanie mięśni octem pozwala znacząco złagodzić ból – metoda skuteczna i niedroga, przecież w każdym domu jest dostępny ocet. Picie soku z wiśni doskonale działa na stany zapalne, ponieważ flawonoidy w nim zawarte mają takie oddziaływanie. Przydatne jest rolowanie, czyli rozmasowanie bolesnych miejsc rollerem, aby poprawić ich ukrwienie. Roller to tanie urządzenie, warto kupić go i stosować od czasu do czasu na różne stany, nie tylko na zakwasy. W ciężkich stanach pomocne będą niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zniwelują ból i dobrze wpłyną na każdą osobę.
Trenujesz regularnie, nie masz zakwasów
Jeśli ktoś trenuje regularnie, nie robi sobie przerw, to nie ma zakwasów. Szkodliwe są treningi realizowane zrywami, co dwa-trzy tygodnie. Osoby tak ćwiczące cierpią na zakwasy i nie czują się dobrze w tym stanie. Jeśli przed wysiłkiem fizycznym przeprowadzona zostanie rozgrzewka to ryzyko wystąpienia zakwasów będzie znacznie mniejsze. Nigdy nie wolno powtarzać treningu, który do zakwasów doprowadził. Zakwasy to nie koniec świata, ale nie należy ich lekceważyć. Stosowanie się do powyższych rad na pewno pozwoli zwalczyć ten stan i poczuć się dobrze, czyli wrócić do formy z czasów przed zakwasami.
Dodaj komentarz